O kurzech

Co je to zážitkový kurz?

Zážitkový kurz, to je čas naplněný hrou, pohybem i zastavením, tvořivými dílnami, diskuzemi, přesahem. Je to prostor mimo všední realitu, který nabízí příležitost hlouběji poznat sebe sama, setkat se s novými lidmi, vystoupit ze stereotypu a vyzkoušet si to, co může být v běžném životě nedostupné. Je to možnost zjistit, že dokážu mnohem víc, než si myslím!

Kurzy vypadají podobně. Jak se od sebe liší?

Všechny kurzy mají společný základ. Využívají metodu zážitkové pedagogiky, jinými slovy učení zážitkem. Liší se "nadstavbou" – konkrétními aktivitami, jejich výběrem, propojování a řazením. Aktivity a celý průběh kurzu se odvíjí dílem od filosofie a cílů kurzu, dílem od preferencí instruktorů a dílem od reakcí účastníků. Každá akce se samozřejmě liší svou atmosférou, která je daná především těmi, kdo se na ní sejdou (tedy účastníky i instruktory).

Jsou uvedené věkové hranice kurzů striktní?

Věkové kategorie vymezují účastnickou skupinu, pro níž je kurz připravován. Přípravný tým si tedy vymiňuje právo odmítnout mladšího či staršího účastníka. Toto právo však tým uplatnit nemusí, proto je možno přihlášku podat i v případě, kdy je zájemce do věkového rozpětí o pár let nespadá.

 

O programu

S jakými aktivitami se můžu na kurzu setkat?

Program bývá různorodý a intenzivní. Setkáte se s lidmi i se sebou. Víc než pod střechou budete venku. A bude to náročné fyzicky i psychicky. Ale nebojte se, že to nezvládnete! Čas na odpočinek, jídlo a načerpání nových sil se v každém dni najde a všechny aktivity jsou dobrovolné. Zároveň ale jako vždy platí: Čím víc do toho dáš, tím víc z toho dostaneš!

Mnoho aktivit se vytváří přímo na míru danému kurzu. Všechny programy jsou zařazovány s jasným cílem.

Budu program znát dopředu?

Zpravidla pracujeme s momentem překvapení, které podtrhuje intenzitu zážitku. Před kurzem i na kurzu proto nabízíme jen tolik informací, kolik je třeba, aby účastníci mohli posoudit svou účast v programu, ale abychom je zároveň nepřipravili o zážitek z akce.

Dalším důvodem je také to, že program jednotlivých dní se může měnit přímo "za pochodu", neboť základní kvalitou našich kurzů je schopnosti týmu reagovat na potřeby účastnické skupiny.

Budu se moct během kurzu podívat po okolí nebo vyřídit pracovní e-maily?

Dny na kurzu jsou naplněné po okraj. Čas na výlety či pracovní a jiné závazky v nich nezbývá. Své povinnosti proto raději nechte doma a ponořte se plně do své přítomnosti na místě! 

Vypadá to náročně. Zvládnu to?

Určitě ano, i když to bude výzva! Fyzická náročnost kurzů se vždy řídí možnostmi účastníků a program bývá nastaven tak, aby si každý mohl najít svou výzvu, která pro něj bude podnětná, a zároveň splnitelná. Nutno také říct, že fyzicky náročných programů je jen část a v kurzech nechybí zklidnění a relaxace. Každá aktivita je dobrovolná a účastník může říct ne. Zároveň ale platí: Čím víc do toho dáš, tím víc z toho dostaneš!

 

Praktické otázky

Jsou v programu zohledněna zdravotní omezení účastníků?

Ano, jistě. Před kurzem budete požádáni, abyste vyplnili tzv. zdravotní prohlášení, v němž jste dotazováni na svůj zdravotní stav a případné zdravotní problémy. Tyto informace pak slouží zdravotníkovi kurzu a instruktorskému týmu k tomu, aby mohli předejít možným komplikacím a zajistit bezpečnost účastníků. Vážné zdravotní problémy nebo omezení je vždy třeba konzultovat předem.

Kdy se dozvím, co si mám vzít s sebou?

Všechny potřebné informace, včetně seznamu potřebného vybavení, budou v jednom z dopisů, který účastníkům rozesílá přípravný tým. V případě, že by takový dopis nějakým nedopatřením nedorazil (zpravidla 2 – 3 týdny před kurzem), je třeba se přeptat v kanceláři PŠL, která ověří, co se stalo.

Mohu přijet na kurz autem?

Dopřejte si luxus přijet vlakem nebo autobusem a auto nechte doma. Zbavíte se tím starostí a organizačních komplikací, protože kurzy jen zřídka končí tam, kde začaly. Nemůžete-li použít jiný druh dopravy, konzultujte dopravu autem s přípravným týmem. Výjimkou mohou být specifické akce jako je kurz pro rodiče s dětmi.

Jak je zajištěna strava?

Stravu zpravidla zajišťujeme sami a nabízíme masitou i vegetariánskou variantu. Pokud je to v podmínkách kurzu možné, snažíme se vyjít vstříc speciálním požadavkům na základě stravovacích omezení (alergie, dietní omezení). Všechny speciální požadavky je třeba dopředu konzultovat s přípravným týmem.

LÍBÍ SE VÁM CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.